ПВХ тканина це синтетичний матеріал на базі полівінілхлориду, який використовується для виготовлення тентів, рекламних банерів, спорядження, одягу і іншої продукції. Його відрізняє зносостійкість, міцність, стійкість до дії вологи, функціональність, можливість зварювання великих полотен. Технологія виробництва дозволяє в широких межах варіювати характеристики цього матеріалу під конкретну сферу застосування, тому правильного говорити про цілий клас ПВХ-тканин.
Склад ПВХ тканини
Що таке ПВХ тканина з точки зору технології виготовлення? Це композит — тобто матеріал, створений з декількох матеріалів, які в комплексі забезпечують високий рівень властивостей. Його основою є тканина, виткана з нейлонових, поліестерових або лавсанових волокон. На неї певним способом наноситься ПВХ. Оскільки спочатку за своєю природою полівінілхлорид не є пластичним матеріалом, то для перетворення на в’язку рідину його гранули диспергують в пластифікаторі. У цю ж масу додають пігмент для отримання потрібного кольору, стабілізатори, антипирени, пластифікатори, антимікробні, антистатичні і інші добавки. Це дозволяє надати ПВХ тканини характеристики під задану сферу експлуатації. Склад конкретної тканини є секретом виробника.
Отриманий ПВХ-пластизоль можуть наносити на основу наступними способами:
- розпиленням на тканинну основу;
- зануренням тканини в розплавлений полівінілхлорид;
- уприскуванням в прес-форму.
Для того, щоб рідкий пластизоль перетворився на затверділу масу, його нагрівають. Після полімеризації на тканині утворюється одно або двостороннє покриття з високими експлуатаційними характеристиками.
Характеристики тканини ПВХ
Для ПВХ тканини щільність є однією з базових характеристик, що відбивають товщину використовуваного матеріалу. Вона варіюється від 300 до 1100 грамів на квадратний метр і визначає, наскільки довго прослужить полотно і як воно чинитиме опір зносу. Для конструкцій тентів, накриттів і інших виробів, що піддаються інтенсивній механічній дії, використовуються ПВХ-тканини щільністю від 600 до 900 г/м2.
Такі параметри щільності забезпечуються за рахунок щільного переплетення ниток, яке може виконуватися за різними схемами комбінації ниток утка і основи (від 6х6 і вище). Лінійна щільність нитки для конструкцій тентів складає 110 текс, для інших випадків вона може мінятися. До інших важливих характеристик матеріалу, які регламентуються стандартами і залежать від методу виробництва, відносяться:
- жорсткість;
- міцність на розрив у напрямі ниток основи і утка;
- міцність на розтягування;
- стійкість до вигину, стирання;
- адгезія;
- опір холоду, тепловим навантаженням і тиску води;
- світлостійкість.
Переваги і недоліки
ПВХ-матеріал — довговічна тканина, характеристики якої варіюються залежно від складу основи і добавок до ПВХ. Її головною технологічною перевагою є можливість зварювання полотна з отриманням виробів складної форми або великої площі. При цьому навіть на відкритому повітрі тенти і накриття з такого матеріалу служать до 10 років і більше. При необхідності їх також можна відремонтувати зварюванням, закривши поріз або розрив.
Основні експлуатаційні плюси ПВХ-тканини:
- висока водотривкість, тобто здатність матеріалу чинити опір проникненню вологи — завдяки цьому він не промокає під дощем або у вологому середовищі;
- різноманітна щільність тканини ПВХ, яку можна варіювати в широких межах залежно від сфери застосування матеріалу;
- еластичність матеріалу і висока стійкість до стирання, розриву та інших механічних дій;
- низька адгезія до олій, забруднень і інших речовин;
- можливість експлуатації на відкритому повітрі в широкому діапазоні температури (від – 30°З до +70°С);
- низька пожежна небезпека, оскільки ПВХ трудногорюч;
- нерозчинність у воді, бензині, гасі, інших нафтопродуктах, спиртах;
- низька повітропроникність (іноді цей плюс стає мінусом);
- простота у відході;
- можливість нанесення повнокольорових або одноколірних зображень в рекламних або інформаційних цілях.
На додаток до вказаних переваг ПВХ-тканини порівняно доступні за ціною, що і зумовило їх широке застосування в побуті, будівництві, благоустрої і інших сферах. При цьому матеріал має і недоліки:
- складність в утилізації, оскільки при неповному згоранні полівінілхлориду можливе утворення хлорвмісних з’єднань (при повному згоранні така проблема виключається);
- виробництво ПВХ супроводжується утворенням токсичних відходів;
- матеріал електризується (для зниження цього ефекту до складу додаються антистатики).
Сфера застосування
Залежно від матеріалу основи і складу покриття ПВХ-тканини використовуються в наступних сферах:
- в якості баннерной тканини для нанесення рекламних зображень;
- в якості ПВХ тканини тенту для виготовлення автотентів, чохлів, хустка, кришок піввагонів, накриттів басейнів, покриття зерносховищ, ангарів і інших захисних конструкцій;
- для промислових штор, пологів, тимчасових підлогових покриттів;
- для виготовлення спецодягу, взуття, плащів;
- при виготовленні надувних човнів, спортивного інвентаря.
Правила експлуатації
Щоб виріб з ПВХ-тканини зберегли зовнішній вигляд і експлуатаційні властивості, їх необхідно мити із застосуванням м’яких губок без використання абразивних миючих засобів, які можуть залишити дрібні подряпини і прискорити знос поверхневого шару. При чищенні слід дотримуватися наступних правил:
- не знімати накриття або тент з ПВХ-тканини при температурах нижче – 5°С;
- не використати гарячу воду, оскільки при підвищених температурах ПВХ втрачає свої властивості;
- не проводити чищення при температурах повітря до +5°С;
- не використати для видалення забруднень розчинники і хлорвмісні засоби.
Якщо на поверхню нанесено зображення, правила відходу за тентом або банером залежать від методу друку. Дрібний ремонт виробів з тканини ПВХ можна виконати самостійно за допомогою ремкомплектов. Для серйозних ремонтів (розриви, відривши люверса, порізи, заміна зношених ділянок) краще звернутися в спеціалізовану компанію, що має в розпорядженні зварювальне устаткування.